E-shop pro Vás právě plníme. Pokud něco nemůžete najít, napište nám na náš email: ayurvedamanufaktura@email.cz a společně zjistíme, zda Vám produkt můžeme připravit.

Citronový tymián, 20g

Neohodnoceno

Citronový tymián

Thymus citriodorus

Množství:20 g

Země původu: Řecko-Kréta

 


  • Skladem
85 Kč
Kategorie: Koření jednodruhové
 

Citronový tymián  se na Krétě sbírá v tamějších horských oblastech. Říká se mu proto také divoký tymián.
Tymián je velmi oblíbená bylinka, která se obecně hodí k masu, skvěle jde k vepřovému či k rybě, k dušeným masům, k rajčatům nebo k bramborám. Když maso ke grilování naložíte do oleje s tymiánem, šalvějem, rozmarýnem a pepřem vytvoříte lahodnou marinádu.
Tymián obsahuje velké množství silic a účinných látek, například thymol, na kterém se dělají výzkumy antimikrobiálních nebo antifungálních účinků – tymián má údajně jeden z nejvýraznějších antimikrobiálních účinků – mějte však na paměti, že tyto účinky nejsou potvrzeny. Citronový tymián navíc obsahuje i krásně voňavé látky limonen a citral, které jsou také známy antibakteriálním účinkem.
Vedle kulinářského použití se používá při inhalacích, jako kloktadlo či ústní voda, nebo ve formě čaje. Vonné látky tymiánu jsou často používány jako součást voňavek. Je zajímavé, že mateřídouška a tymián jsou téměř jedna a ta samá bylinka – jedná se jen o velice blízké odrůdy téhož.