ESHOP MOMENTÁLNĚ REDESIGNUJEME. POKUD BYSTE COKOLI NEMOHLI NAJÍT, NAPIŠTE NA AYURVEDAMANUFAKTURA@EMAIL.CZ A RÁDI VÁM POMŮŽEME

Muškátový oříšek celý, 30g

120 Kč
Skladem

Muškátový oříšek/ Muškátovník pravý

Latinský název: Myristica fragrans

Sanskrt: Džátiphala

Země původu: Srí Lanka

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ayurvédské farmakologické vlastnosti:

Rasa: ostrá, hořká, trpká

Vírja: zahřívací

Vipáka: pálivá

Guna: lehký, mastný, pronikající

Dóša efekt: VK-, P+

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U všech koření, která nabízíme, se soustředíme na nejvyšší kvalitu, a je tomu tak i u muškátového oříšku. Na běžný muškátový oříšek potřebujete kladivo, náš můžete rozkrojit nožem - není přesušený, má zachováno maximum svých silic a aromatických látek. Nastrouhaná špetka se skvěle hodí k masům, zelenině, bramborám, do polévek, mnoha sladkých jídel a pečiva - experimentujte! 

Ve větších množstvích (např. 1 celý oříšek na osobu) je toxický, v běžných množstvích není třeba se obávat. Nejlepší je uchovávat náš muškátový oříšek celý a do pokrmu vždy jen kousek nastrouhat.

V knize Rostliny v ájurvédě, autorů David Frawley a Vasant Lad, se uvádí:

" Muškátový oříšek je jedním z nejlepších koření pro zvýšení vstřebávání, zejména v tenkém střevě. Z tohoto pohledu účinkuje dobře ve směsi s kardamonem a zázvorem. Užívá se v podmáslí, to zlepšuje vstřebávání a zastavuje průjem. Muškátový oříšek pomáhá snížit vysokou vátu v tlustém střevě a v nervové soustavě a je jedním z nejlepších léků pro uklidnění mysli. Pro posledně jmenovaný účel se užívá 500 mg v horkém mléce před spaním, což podporuje spánek. Nicméně má tamasickou povahu, podobně jako mák, a při nadbytku může vystupňovat otupění mysli."