E-shop pro Vás právě plníme. Pokud něco nemůžete najít, napište nám na náš email: ayurvedamanufaktura@email.cz a společně zjistíme, zda Vám produkt můžeme připravit.

Krétské oregano, 20g

Neohodnoceno

Krétské oregano/ Dobromysl obecná

Latinský název: Origanum vulgare

Země původu: Řecko-Kréta


  • Skladem
85 Kč
Kategorie: Koření jednodruhové
 

Nejsou řecké bylinky jako řecké bylinky, a proto je dovážíme pouze od námi prověřeného pěstitele z nádherného řeckého ostrova Kréta. Možná pěstujete oregano na své zahrádce, ale ve zdejších klimatických podmínkách nikdy nevypěstujete tak intenzivně a bohatě vonící oregano, jako je toto krétské, které je mimochodem specialitou našeho pěstitele - oregano je totiž výsledným složením svých silic velice citlivé na mnoho faktorů, které ho během života ovlivňují. Teplota klimatu, složení ročních období, složení půdy, pH půdy atd., to vše se promítne do charakteru aroma a chutě oregana. Je dobré vědět, že oregano obvykle více voní sušené, než čerstvé. Zajímavostí je, že esenciálnímu oleji oregana byly po staletí přisuzovány léčebné účinky, které ale nikdy nebyly žádným výzkumem prokázány.

V kuchyni je oregano nejznámější definicí části vůně pizzy. Používá se však v nepřeberném množství jiných pokrmů, typicky na grilované zelenině, mase či rybách. Jižní Italové by se bez oregana neobešli, Severní Italové však raději než oregano používají majoránku. Nesmí chybět v řeckých salátech anebo ve směsi olivového oleje a citronové šťávy, kterou se potírají rybí a jiná grilovaná masa. Turecká kuchyně má v oblibě oregano na mase, zejména na jehněčím a skopovém.