E-shop pro Vás právě plníme. Pokud něco nemůžete najít, napište nám na náš email: ayurvedamanufaktura@email.cz a společně zjistíme, zda Vám produkt můžeme připravit.

Krétský diktamnus, 20g

Neohodnoceno

Krétský diktamnus/ Oregáno diktamnus

Latinský název: Origanum diktamnus

Země původu: Řecko- Kréta

 


  • Skladem
85 Kč
Kategorie: Posílení imunity a nachlazení
 

Krétský diktamnus je velice vzácná bylinka, která na celé planetě Zemi divoce roste pouze a jenom na řeckém ostrově Kréta, podobně jako bylinka malotira. Jelikož je ohroženým druhem chráněným Evropskou Unií, tak ji samozřejmě náš pěstitel pěstuje, netrhá divoce rostoucí.
Diktamnus se někdy přezdívá krétským oreganem, protože je oreganu příbuzný a vůní jej trochu připomíná. Byl vždy vysoce ceněn - řečtí muži mnohdy riskovali život, když se po nebezpečných skalách vydávali sklízet diktamnus. Používá se v léčivech, v parfumerii a přidává se pro svoji chuť do vermutu a absintu.
Diktamnus má své nezastupitelné místo v řecké tradiční medicíně jako léčivo a afrodiziakum, ale dokonce jej i EU schvaluje jako bylinku, kterou ve formě čaje pravděpodobně lze použít pro úlevu od kašle při nachlazení, při lehčích potížích žaludku a střev (např. pocit plnosti a zažívací problémy), či aplikovat na slabší kožní záněty a modřiny. Aristotelés ve své knize ve 4. století př.n.l. uvedl, že o krétských kozách se traduje, že když jsou zraněny šípem, jdou spásat diktamnus, po kterém jim šíp z těla vypadne.

Používá se:2-3x denně, 2 lžičky čaje se přidají do vroucí vody – 0,5 l, přikryje je pokličkou, voda se nechá chvíli vřít a potom se odstaví a nechá se 15-20 minut louhovat. Popíjí se teplý.

Nedoporučuje se v těhotenství.